Debata społeczna „Sieć zagrożeń – jak nie dać się złapać”

16 listopada 2016 r. w Europejskim Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa w Jaworze odbyła się debata społeczna nt. „Sieć zagrożeń – jak nie dać się złapać” zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze. Przedsięwzięcie miało na celu nagłośnienie tematyki dotyczącej rozważnego i świadomego bycia “OnLine” oraz włączenie społeczeństwa w dyskusję na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. W debacie wzięli również uczniowie Zespołu Szkół i Placówek im.W. Witosa w Bolkowie.

– Policjanci coraz częściej spotykają się z przeniesieniem pewnych kategorii przestępczości ze świata realnego do wirtualnego. Stąd też pomysł jaworskiej policji na debatę społeczną pn. „Sieć zagrożeń – jak nie dać się złapać”. Jej celem jest uruchomienie w osobach instynktu obronnego przed pułapkami w sieci. Warto podkreślić, że również powiat jaworski nie jest wolny od tego typu zagrożeń. Coraz częściej otrzymujemy zgłoszenia od osób, które stały się ofiarami przestępstw w Internecie lub za jego pośrednictwem. Wiele spraw dotyczy oszustw przy zakupie różnego rodzaju produktów. Jednak to nie jedyna kategoria przestępstw,
z którymi się spotykamy w sieci. Otrzymujemy zgłoszenia o cyberprzemocy oraz stalking. Dlatego podczas debaty rozmawialiśmy z mieszkańcami jak być bezpiecznym „OnLine”. Cieszę się bardzo, że nasze spotkanie odbiło się dużym echem w mieście.
– tymi słowami zwrócił się do zebranych  podkom. Kordian Mazuryk, Oficer Prasowy KPP Jawor.

Prelegentami na spotkaniu byli m.in. policjanci z jaworskiej komendy. Głosem eksperckim debaty był Naczelnik Wydziału Cyberprzestępczości KWP we Wrocławiu, a także szef działu “Bezpieczeństwo” grupy Allegro, który przedstawi zasady bezpiecznych zakupów
w Internecie.

Serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak ważnym przedsięwzięciu.

Pedagog szkolny

Agata Petkowicz

 

Comments are closed.
Skip to content