Ekologiczny ZSiP W Bolkowie

Zespół Szkół i Placówek w Bolkowie pełną parą rozpoczął rekrutację na nowy rok szkolny 2017/2018. Oferujemy wiele nowoczesnych i ciekawych kierunków, a jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w TECHNIKUM URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ chciałbym mocno uwypuklić tę branżę jako nie tylko współcześnie modną i ciekawą, ale przede wszystkim potrzebną i coraz bardziej niezbędną. Dzień otwarty naszej szkoły był możliwością pokazania gimnazjalistom nowej klasopracowni energetyki odnawialnej, którą cały czas rozbudowujemy.

Wielkie podziękowania należą się Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która w zeszłym roku przyznała naszej szkole grant w wysokości 8 tys. złotych, na doposażenie pracowni praktycznej.

Wszystko rozpoczęło się od poszukiwania kierunku kształcenia, który odpowiada na aktualne potrzeby rynku pracy, zgodnie z dewizą naszej placówki i okazało się , że kilka lat wcześnie został utworzony zupełnie nowy kierunek techniczny. ZSiP zawsze miał wrażliwość ekologiczną, co również wybrzmiało ostatnio podczas otwarcia wystawy MERCEDESA w Jaworze, gdzie nasza szkoła odebrała nagrodę jako finaliści ogólnopolskiego konkursu EkoGwiazda i energetyka odnawialna wydała nam się naturalnym krokiem w rozwoju szkoły. Intensywnie wzięliśmy się do pracy i zaadaptowaliśmy dodatkową klasę na potrzeby tego kierunku. W między czasie napisałem wniosek do WSSE w Wałbrzychu na wsparcie naszych działań i udało się. Zakupiliśmy zestaw kolektorów słonecznych wraz ze stają pompową, zestaw dydaktyczny do produkcji biopaliwa, zestaw ćwiczeniowy do fotowoltaiki i energetyki wodnej oraz zestaw filmów edukacyjnych z tej branży. Aktualnie posiadamy pracownię teoretyczną, gdzie pracujemy nad projektami poszczególnych urządzeń i systemów OZE, przygotowujemy oferty montażu oraz kosztorysy instalacji energetyki odnawialnej, natomiast w pracowni praktycznej mamy stanowiska egzaminacyjne i ćwiczeniowe z zakresu elektryki, fotowoltaiki, instalacji sanitarnych i kolektorów słonecznych.

Kształcimy już dwa roczniki w tej branży i czekamy na kolejnych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że jako jedyna szkoła w regionie oferujemy tak ciekawy i przyszłościowy kierunek, ale jeszcze bardziej cieszy nas to, że praktycznie uczestniczymy w promocji energetyki odnawialnej wśród społeczeństwa i przygotowujemy przyszłych specjalistów OZE.

Marcin Jankowski

Nauczyciel przedmiotów zawodowych

Technikum Urządzeń i systemów Energetyki Odnawialnej

Comments are closed.
Skip to content