III Powiatowy Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny

16 marca 2016 r. w Zespole Szkół Agrobiznesu odbył się finał III Powiatowego Konkursu Przyrodniczo – Ekologicznego. Konkurs był objęty Honorowym Patronatem ze strony Starosty Powiatu Jaworskiego oraz Burmistrza Bolkowa, którzy również ufundowali nagrody dla każdego uczestnika. Organizację zawodów wsparła również Rada Rodziców przy Zespole Szkół Agrobiznesu, za co serdecznie dziękujemy.

Konkurs składał się z dwóch etapów, gdzie podczas eliminacji szkolnych zostały wyłonione trzy osobowe zespoły, które rywalizowały z kolei w finale w ZSA Bolków. W zawodach wzięło udział 5 zespołów z powiatu jaworskiego:  II Gimnazjum w Jaworze, I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze i Zespół Szkół Agrobiznesu w Bolkowie, Gimnazjum w Bolkowie, a także Gimnazjum w Czarnym Borze z powiatu wałbrzyskiego.

Myślą przewodnią tegorocznych zawodów była energetyka odnawialna, która coraz bardziej
i częściej wkracza w nasze życie , a wykorzystanie OZE w bilansie energetycznym całego kraju, czy pojedynczych domów staje się coraz bardziej potrzebna i realna.

Finał konkursu polegał na 6 konkurencjach: test wiedzy ekologicznej, quiz przyrodniczy, gdzie uczniowie mogli rozpoznawać rośliny i zwierzęta chronione, jak równie mogli wykonać prostą baterię z monet, krzyżówka ekologiczna, skojarzenia z tematyką odnawialnych źródeł energii, rozpoznawanie drzew po liściach oraz wykonanie plakatu pt. „Odnawialne Źródła Energii” to przyszłość energetyki.

W przerwach między konkurencjami mogliśmy przybliżyć sobie tematykę energii słonecznej jako największego źródła odnawialnego i przyczynę większości innych odnawialnych źródeł energii na ziemi.

Najlepszą drużyną okazało się II Gimnazjum z Jawora, wyprzedzając Liceum Ogólnokształcące z Jawora i na trzecim miejscu podium znalazło się Gimnazjum z Bolkowa.

Celami konkursu było propagowanie wiedzy przyrodniczo-ekologicznejz akcentem na energetykę odnawialną jako jeden z najważniejszych i przyszłościowych kierunków pozyskiwania i wykorzystania energii. Kopalne źródła energii powoli wyczerpują się i chociaż prognozy wykorzystania węgla, ropy czy gazu ziemnego mieszczą się w kilkudziesięciu latach to jednak współczesny świat musi rozwijać coraz bardziej inne możliwości pozyskiwania energii elektrycznej czy cieplnej. Nowie kierunki pozyskiwania energii są związane również z ochroną środowiska naturalnego, gdzie widmo niewydolnej planety jest coraz bardziej realne. Energia słońca, wiatru, wody, geotermia czy biomasa są nie tylko odnawialnymi zasobami, ale również mają potencjał czystej energii, co chcieliśmy mocno przekazać w tegorocznej odsłonie Konkursu.

 

Marcin Jankowski

Author

zsabolkow

Zespół Szkół i Placówek im. Wincentego Witosa w Bolkowie.

Comments are closed.
Skip to content