Potyczki językowe

9 grudnia 2016r. w Zespole Szkół i Placówek odbyła się druga edycja międzyszkolnych „Potyczek Językowych”. Konkursowi przyświecało hasło: „Bądź  aktywny – ucz się Języków!”, a jego celem głównym  było uświadomienie wszystkim, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość nie tylko języków obcych, lecz także języka ojczystego.

Do konkursu przystąpiły 4 drużyny. W tym roku gościliśmy 2 drużyny Gimnazjum w Bolkowie reprezentowane przez: Wojtka Psonaka, Różę Gaj, Piotra Pawlaka – zespół 1 oraz Huberta Janasa, Kacpra Kubackiego, Olę Burzawę – zespół 2 . W skład zespołu z Gimnazjum w Marciszowie wchodzili: Natalia Kurdyńska, Sandra Pancerz i Michał Żychowski. Zespół Szkół i Placówek reprezentowali: Krystian Klimczak, Katarzyna Kaczmarzyk oraz Rafał Cepielik.

„Potyczki Językowe” składały się z dwóch części. W pierwszej z nich zawodnicy wykazali się znajomością języka angielskiego i niemieckiego w następujących konkurencjach:

  1. Quiz wiedzy ogólnej
  2. Geografia i turystyka
  3. Ortografia i słowotwórstwo
  4. Muzyka (sławni piosenkarz, kompozytorzy i zespoły)
  5. Słynne osoby

Zadania sprawdzające znajomość języka polskiego polegały między innymi na określeniu gatunku

i rodzaju literackiego dla wybranych utworów, objaśnieniu znaczenia frazeologizmu i dokończeniu przysłów, dopasowaniu autora do dzieła sztuki oraz rozwiązaniu testu wiedzy ogólnej.

Wszystkie zadania oceniano  na bieżąco, a skład komisji był następujący: j. angielski – p. Magdalena Bednarek – Warchoł, j. niemiecki – p. Marta Pancewicz, j. polski – p. Marzanna Wrońska.

„Potyczki Językowe” wygrała drużyna z Marciszowa, na miejscu drugim uplasowali się reprezentanci drużyny 1 z Gimnazjum w Bolkowie, trzecie miejsce zajął również zespół z Gimnazjum w Bolkowie.  Wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez wydawnictwa językowe: PWN, Pearson i Cztery Głowy, Instytut Goethego oraz p. Burmistrza Jarosława Wrońskiego. Nagrody oraz podziękowania dla opiekunów uczniów zostały uroczyście wręczone przez p. Dyrektor Beatę Zalewską.

 

 

 

Marta Pancewicz

Comments are closed.
Skip to content