W dniu 30 sierpnia 2017 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, dokonał wyboru projektów w trybie konkursowym do dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 dla Osi Priorytetowej 10 Edukacja, Działania 10.4 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, Poddziałania 10.4.1 Dostosowanie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy-konkurs horyzontalny i OSI.
Jednym z wybranych projektów, który uzyskał dofinansowanie, jest projekt złożony przez Powiat Jaworski pn. „Nowe oblicze szkolnictwa zawodowego w Powiecie Jaworskim”. Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy w okresie od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. Adresowany jest do uczniów szkół zawodowych: Technikum w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze oraz Technikum w Zespole Szkół i Placówek w Bolkowie. Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia zawodowego 557 uczniów. W ramach realizacji projektu uczniowie zostaną objęci wsparciem w różnych formach, m.in. poprzez:
– współpracę z pracodawcami w dostosowaniu oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy,
– organizację staży dla uczniów,
– tworzenie klas patronackich,
– doposażenie pracowni logistycznej w PCKZiU oraz pracowni hotelarsko – żywieniowej i energii odnawialnej w ZSiP,
– udział uczniów w zajęciach laboratoryjnych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy,
– organizację kursów: kierowcy wózka jezdniowego, spawania blach i rur metodą MAG,
– udzielenie pomocy stypendialnej dla uczniów uzdolnionych.
Zaplanowane w projekcie działania przyczynią się do podniesienia jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w powiecie. Dzięki nawiązaniu partnerstwa z PWSZ w Legnicy, uczniowie będą mogli część materiału programowego realizować na poziomie akademickim. Ponadto szkoły nawiązały współpracę z lokalnymi pracodawcami, uwzględniając ich oczekiwania w realizacji podstaw programowych kształcenia zawodowego i ofercie edukacyjnej, natomiast pracodawcy w trosce o pozyskanie wykwalifikowanych pracowników włączyli się w tworzenie klas patronackich oraz organizację staży.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 915 164 zł, w tym kwota dofinansowania – 1 819 405, 80 zł.