Współpraca ze szkołą w Muhlhausen

W ostatnim czasie dyrektor Zespół Szkół i Placówek im. Wincentego Witosa w Bolkowie pani Beata Zalewska nawiązała współpracę ze szkołą w Muhlhausen z Turyngii w Niemczech. Kilka miesięcy temu odwiedził nas dyrektor szkoły pan Karsten Bőttcher, a wynikiem tego spotkania jest praktyka w jednej z bolkowskich firm dwóch uczniów tamtejszej szkoły – Artura i Leonarda. Uczniowie kształcą się
w zawodzie instalacji sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych i w Polsce są w ramach projektu unijnego Erazmus+. Bolkowska firma Państwa Moczulskich prowadzi sprzedaż materiałów branżowych, ale realizuje również projektowanie i montaż różnych instalacji u klientów. Ta specyfika przedsiębiorstwa, które już od kilku lat wspiera Zespół Szkół w Bolkowie w kształceniu praktycznym uczniów jest doskonałym  terenem edukacyjnym,  a uczniowie z Niemiec mogą poznać tajniki branży, ale też uczyć się od polskich specjalistów. Jednym z głównych powodów, dla których wybrali Polskę jako kraj realizacji projektu, była właśnie chęć współpracy z polskimi pracownikami, bo jak wspomnieli  – „Polscy pracownicy w branży instalacyjnej są bardzo cenieni w Niemczech”.

Jednym z elementów projektu jest kontrola praktyk i w dniach 03-04 października Zespół Szkół
i Placówek w Bolkowie odwiedziły 2 nauczycielki z Niemiec. Po uzupełnieniu wszystkich formalności odwiedziliśmy Artura i Leonarda na miejscu praktyk – akurat byli w trakcie wymiany instalacji gazowej w starym budownictwie.

Po zwiedzeniu budynku naszej szkoły, Internatu i Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, zwiedziliśmy również zamek w Bolkowie.

Wizyta naszych przyjaciół była bardzo owocna i mogliśmy rozmawiać o przyszłej współpracy, ale mogliśmy również wymienić się doświadczeniami funkcjonowania szkoły w Polsce i Niemiec. Pomimo wielu różnic okazało się, że nauczyciele w Niemczech mają podobne dylematy i okazało się, że wyżej ocenili nasze niektóre rozwiązania edukacyjne w porównaniu z funkcjonowaniem szkoły niemieckiej.

W spotkaniu uczestniczyły panie Karola Stützer i Anja Günter z Niemiec, Dyrektor ZSiP w Bolkowie pani Beata Zalewska, pani Marta Pancewicz – nauczycielka j. niemieckiego i Marcin Jankowski jako przedstawiciel nauczycieli przedmiotów zawodowych.

 

Marcin Jankowski

img_20161003_123706

Comments are closed.
Skip to content